Türkiye’nin ulusal eko etiket sistemi hazırlandı

Türkiye’nin ulusal çevre etiketi sistemini oluşturma çalışmaları tamamlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre 14 Haziran’da başlatılan “Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesi” tamamlandı, projenin kapanış toplantısı ise 11 Ocak tarihinde Ankara’da Hilton Otel’de gerçekleştirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığın tarafından yapılan açıklamaya göre proje ile Türkiye’nin kurumsal kapasitesinin artırılması, AB Eko-Etiket mevzuatının Türkiye mevzuatına kazandırılması ve Türkiye’de tüketicilerin çevreye zararlı ve daha duyarlı ürünler arasında ayrım yapmasına imkan tanınması amaçlanıyordu.

Bakanlığın açıklamasına göre oluşturulan Eko-Etiket ilk olarak tekstil, seramik ve kağıt sektöründen üç farklı ürün için uygulanarak, tekstil sektöründe 2, kağıt sektöründe 2, seramik sektöründe 3 olmak üzere 7 firmanın ürünlerine çevre etiketi verilecek.

“Eko-Etiket” logosu da açıklanacak

Projenin kapanış toplantısıda ayrıca proje dahilinde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından “Türkiye Eko-Etiketini Arıyor” sloganıyla düzenlenen, “Ulusal Eko-Etiket Logo Yarışması”nda dereceye girenlere de ödülleri verilecek.

Yarışmaya yapılan 73 başvurudan, değerlendirmeye alınan 85 logo arasından seçilecek logo, Türkiye’nin Eko-Etiket logosu olacak ve kamuoyuyla paylaşılacak.

Haberin tam metni için: http://yesilekonomi.com/surdurulebilirlik/turkiyenin-ulusal-eko-etiket-sistemi-hazirlandi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s