Türkiye, 3. İki Yıllık Raporunu BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekretaryasına Sundu

Turkey-BR3-990x556

Türkiye, 1 Ocak 2018 itibariyle Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Sekreteryasına sunmakla yükümlü olduğu 3. İki Yıllık Raporu’nu zamanında teslim etti. İki Yıllık Raporlar, sözleşmeye taraf ve Ek-1’de listelenen gelişmiş ülkelerin sera gazı emisyon azaltımına dair aldıkları mesafeye ve gelişmekte olan ek dışı ülkelere sağladıkları finansal, teknolojik ve kapasite desteklere dair bilgiler içermesine karşın Türkiye, tanınan “özel koşulları” sebebiyle raporda sadece sera gazı emisyonlarına ve 2030 projeksiyonlarına yer veriyor. 

Yeni iklim rejiminin çerçevesini çizen Paris Anlaşması’nı imzalayan ancak henüz taraf olmayan Türkiye, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) kapsamındaki raporlama yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ediyor. BMİDÇS’nin Ek-1 ülkeler listesinde yer alan Türkiye, iklim değişikliği bağlamındaki ilgili gelişmeleri, verileri ve güncel durumunu Ulusal Bildirim, Ulusal Envanter Raporu ve iki Yıllık Raporlar vasıtası ile sekretaryaya iletmekle yükümlü. Bu kapsamda 3. İki Yıllık Raporunu 1 Ocak 2018 teslim tarihi ile ileten Türkiye’nin bu son güncellemesinde “özel koşullar” doğrultusunda halihazırda TÜİK tarafından kamuoyuyla paylaşılan 1990-2015 dönemine dair sera gazı emisyon envanteri ve 2030 yılına dair emisyon projeksiyonları yer almakta. Bu projeksiyonlar, Türkiye’nin Niyet Edilen Ulusal Katkı Belgesi (INDC) kapsamındaki “artıştan %21 azaltım” senaryosu (tedbir alınan) ve referans senaryo (tedbir alınmayan) doğrultusunda toplam sera gazı emisyonlarının 2030 yılında ne kadar olacağı bilgisini içermekte. Ayrıca, INDC hedefine altlık oluşturan nüfus ve GSYH artış varsayımlarına da değiniliyor.

Raporda yeni bilgi var mı? Önemli noktalar neler? (…)

Arif Cem Gündoğan’ın makalesinin tam metnine https://www.iklimhaber.org/turkiye-3-iki-yillik-raporunu-bm-iklim-degisikligi-cerceve-sozlesmesi-sekretaryasina-sundu/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s