Küresel karbon emisyonlarının üçte birinden sorumlu 20 şirket açıklandı

EGgDZ2pXYAEY_tc-1024x1006

The Guardian, yayınladığı haberde dünyanın petrol, doğal gaz ve kömür rezervlerini acımasızca sömürerek modern çağdaki tüm sera gazı emisyonlarının üçte birinden fazlasıyla doğrudan bağlantılı olan 20 şirketi açıkladı.

Dünyaca ünlü araştırmalardan elde edilen yeni veriler, devlete ait ve çok uluslu firmalar topluluğunun insanlığın geleceğini tehdit eden iklim acil durumunu nasıl yarattığını ortaya koyuyor ve endüstrinin gezegen üzerindeki yıkıcı etkisinin farkında olmalarına rağmen faaliyetlerini nasıl genişletmeye devam ettiklerini detaylandırıyor.

Petrolün iklim acil durumundaki etkisinin araştırılması konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden biri kabul edilen Climate Accountability Institute’ten Richard Heede’in yaptığı analiz büyük şirketlerin 1965’ten bu yana yarattıkları karbon emisyonlarını gösteriyor. Fosil yakıtların çevresel etkileri 1965 yılından beri endüstri ve politikacılar tarafından biliniyor.

Listenin en tepesindeki 20 şirket, dünyadaki enerjiye bağlı karbon dioksit ve metan salımının %35’inden sorumlu. Bu da 1965’ten bu yana salınan 460 milyar ton karbon dioksite denk geliyor. (…)

Deniz Aytekin

Haberin tam metnini https://www.yesilist.com/tum-karbon-emisyonlarinin-ucte-birinden-sorumlu-20-sirket-aciklandi/ adresinden okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s